Vítá vás obec
Horní Újezd
Ukázat na mapě

Kontakty

Obec Horní Újezd

(okres Svitavy, Pardubický kraj)

Mgr. Marie Horváthová Janoušková

(starostka)

+420 461 631 166
+420 602 487 200

starosta@horniujezd.cz
Drobečková navigace

Úvod > Spolky > TJ Horní Újezd

TJ Horní Újezd

Jednou z nejaktivnějších organizací, které působí v Horním Újezdu, je Tělovýchovná jednota (TJ). Každý, kdo projíždí mezi Vískou a Cikovem po hlavní silnici, si všimne fotbalového hřiště s novými kabinami a nepostradatelným bufetem. Za ta léta, kdy se na „Horňáku“ fotbal hraje, si vybudoval velice slušné jméno v celém nynějším Pardubickém kraji. Pokusme se tedy projít historií zdejší TJ, kdy se nejvíce budeme zmiňovat o fotbale - sportu, kterému se věnujeme v největší míře.
Princip fotbalu je velice jednoduchý - dostat kulatý míč do soupeřovy branky v určitém časovém úseku víckrát, než se to povede našemu soupeři. Kromě soupeře vám v tom brání ještě různá pravidla, která si někdo někdy vymyslel, a tato pravidla se postupně stále zdokonalují.To je pro absolutní laiky, kterým fotbal nic neříká. A nyní se tedy vraťme do historie.
Dávné časy popisuje Marie Pohorská Horní Újezd čp. 95, které údaje předal hornoújezdský rodák Jan Krejsa z Poličky. Hornoújezdský fotbal sahá do roku 1930. Ve vsi byla tři družstva po devíti členech. Veské družstvo vedl kapitán František Kerhart čp. 141. Krásenské družstvo Václav Pechanec čp. 76. Podlubničské družstvo Josef Svatoš čp. 50. Po několika letech se družstva rozpadla, starší hoši odešli do světa a do učení. Zůstalo družstvo krásenské, do kterého přešel z podlubničského družstva Jan Boštík, František Lněnička a Jan Krejsa. Hrálo se před starou hasičskou zbrojnicí na Krásňovsi za kapličkou a také na školním hřišti, než bylo ovoce na školní zahradě. Pak už pan řídící fotbalisty vyhnal, aby kluci netrhali ovoce. Později se hrálo na louce, kde nyní stojí kulturní dům tzv. Kysilkově louce. Krásenští fotbalisté měli svoji hymnu : „Ty krásenští fotbalisti, ty maj peněz dost, merunu maj roztrhanou a kapitán je bos“. Všechny zápasy odehrál kapitán bos, protože otec mu nedovolil hrát v botách. V těch letech odešel Václav Pechanec do kláštera. Po roce 1948 komunisté kláštery zavřeli a Pechanec se vrátil, později se oženil a žil v Litomyšli.
Další údaje jsou čerpány z kroniky TJ Horní Újezd, která popisuje období od roku 1966 až do současnosti. Tělovýchovná jednota byla ustavena 11. října 1966 rozhodnutím Okresního výboru Československého svazu tělesné výchovy ve Svitavách. Zakládající členové byli všichni z Horního Újezdu : Marie Pohorská čp. 95, Alois Vomočil čp. 132, Marie Vomočilová čp. 132, Jaroslav Kučera čp. 62 a Anna Boštíková čp. 10.
Po ustanovení statutu TJ Horní Újezd se prvního zasedání okresní konference zúčastnil jako delegát Josef Stráník čp. 63. V roce 1967 bylo již 23 členů. Tři členové získali cvičitelské průkazy - Stanislav Fulík čp. 101, Ladislav Dvořák, Desná čp. 91 a Marie Pohorská čp. 95. Majetek činil 3 913 Kčs. První výroční schůze se konala v kulturním domě v Horním Újezdě dne 25. ledna 1967. Činnost se převážně zaměřila na základní tělesnou výchovu. Kdo chtěl hrát fotbal, tak musel dojíždět na Sebranice, nebo do Dolního Újezda.
Po bouřlivém roce 1968 činnost TJ téměř ustala, v té době emigroval jeden z prvních členů Stanislav Fulík, který žije dodnes v Austrálii.
Dne 25. května 1969 byl založen fotbalový oddíl. Největší zásluhu na tom měl Adolf Vejrych, čp. 30. Oddíl měl po jednom družstvu žáků, dorostu a mužů. Oddílové barvy modrá a žlutá přetrvaly až do současnosti. První přípravné utkání bylo sehráno na hřišti před kulturním domem dne 17. října 1969 s výsledkem Horní Újezd - Proseč 7 : 0 (branky Prokop P. 3x , Lněnička Jos. 2x, Šinkora St. a Chadima Lad.) Hrálo se o sud piva, který nám Proseč hrající v té době okresní přebor dluží dodnes. Sestava H. Újezda: V. Motyčka, J. Řehák, Jos. Lipavský, Fr. Mokrejš, P. Kopecký, L. Chadima, Jos. Bartoň, St. Šinkora, Jos. Lněnička, P. Prokop.
V roce 1970 se muži přihlásili do 4. třídy okresní soutěže. V prvním utkání v Cerekvici vyhráli 3:1. V dobách socialismu neexistovali žádní štědří sponzoři a peníze na činnost se získávaly hlavně pořádáním zábav a různými brigádami, hlavně v zemědělství. Vzhledem k tomu, že hřiště před kulturním domem nesplňovalo potřebné parametry pro mistrovská utkání, bylo nutné hledat vhodné hřiště. To se našlo na Desné za areálem zemědělského družstva díky pochopení tehdejšího vedení obce a JZD Desná. U hřiště však nebyly šatny ani WC. Hráči se převlékali v tzv. skladováku na slámu, později v pojízdném přepravníku osob. Po třech letech se podařilo vybudovat za pomoci JZD Horní Újezd na tzv. Fulíkově louce u silnice mezi čp. 9 a Lubenským potokem nové hřiště. Šatny a WC se používaly v kulturním domě.  23. dubna 1973 bylo sehráno na tomto hřišti první mistrovské fotbalové utkání, kde se hraje i nyní. Hřiště na Desné pak ještě dlouho sloužilo jako náhradní.
Činnost TJ se neomezovala jen na fotbal. V zimě byly pořádány závody na lyžích, které později vystřídaly turnaje ve stolním tenise, které probíhají dodnes. Zapomenout nesmíme ani na cvičení žen v tělocvičně základní školy a později posilovnu (také v prostorách školy), která dnes funguje v omezené míře. Když už jsme se dostali tam, kde nejde tolik o body a góly, neměli bychom vynechat zápasy typu svobodní - ženatí nebo fandové - fanynky, které dnes již nejsou k vidění.
Doprava na fotbalová utkání byla řešena ve spolupráci s JZD různými přepravníky, později autobusem Robur pro 18 cestujících, který byl v roce 1979 propůjčen do užívání TJ. Postupně jsme získávali další dopravní prostředky, s kterými jsme najezdili velké množství kilometrů a prožili nezapomenutelné zážitky. Další historické datum 25. srpna 1981 určuje den, kdy byly postaveny mobilní buňky, které s různými úpravami sloužily jako šatny a bufet do r. 2013.
Fotbalově nejúspěšnější roky začínají roku 1985, kdy muži poprvé vyhráli okresní přebor a postoupili do I. B krajské třídy. Vydrželi v ní sice jen jeden rok, ale v dalších letech se postoupilo znovu a účast v kraji již nebyla otázkou jen jednoho roku. Stejného úspěchu dosáhl během let i dorost a žáci.
Zapomenout bychom neměli na soutěž zemědělských podniků z celé republiky - Zemědělský pohár. V roce 1989 se podařilo družstvu ZD Dolní Újezd zvítězit ve finále „Bronzového poháru ZN“ v Radiči. Na vítězství žlutých vos měli velkou zásluhu hráči i funkcionáři z Horního Újezdu.
Rok 1989 změnil vývoj nejen v republice, ale také ve fotbalu. Z funkcionářů TJ se stali starostové, do fotbalu vstoupili sponzoři a peníze. Vyrojila se spousta nových zábav, nových sportů, nových možností, fotbal si ovšem svoje místo udržel a hraje se stále. Činnost TJ se v těchto letech rozšířila o nohejbal, který se provozuje na asfaltové ploše před kulturním domem, každoročně jsou pořádány turnaje v tomto sportu. V roce 1995 při oslavě 25. let fotbalu v Horním Újezdě, postoupili muži pod vedením Edy Portlíka do I. B třídy.
Zpestřením jarní sezóny bylo po několik let přátelské utkání s hokejisty ligových Pardubic. Jedno jméno nelze v
souvislosti s těmito zápasy nepřipomenout - Ladislav Lubina útočník Pardubic. Součástí těchto zápasů byly turnaje starých gard a další akce.
Rok 1997 je výjimečný tím, že u nás bylo založeno družstvo elévů - nejmenších fotbalistů. Začátky byly velice obtížné, ale toto mužstvo působí i dnes, hrají v něm ti nejmenší chlapci a dívky.
V roce 2004 jsme uspořádali I. ročník fotbalového turnaje obcí  tzv. „Újezdský pohár“, který je každoročně pořádán v jiné obci s názvem Újezd a  tím byla zahájena tradice, která snad bude mít další pokračování.
V současnosti má tělovýchovná jednota 245 členů. Vlastní přepravník osob Avia, kabiny s novými sprchami a WC. Fotbalové hřiště a sousední pozemky se podařilo v r. 2008 odkoupit do majetku obce.
V TJ působí družstvo mladší a starší přípravky, žáci a muži. Dorost byl po 47 letech zrušen.

Činnost celé organizace zajišťuje výbor v jehož čele se od roku 1966 vystřídalo pouze pět lidí. Byli to Josef Stráník čp. 63 v letech 1966-69, Adolf Vejrych čp. 30 v období 1969-71, Pavel Prokop čp. 84 v letech 1971-72 a Bohumil Novák čp. 82 v období 1972-2005. V současnosti tuto funkci vykonává Zdeněk Beneš z Desné.
Závěrem bychom neměli zapomenout na několik jmen, která jsou pro zdejší TJ nejdůležitější: Bohumil Novák (zemřel v r. 2007), dlouholetý předseda a pokladní organizace obdržel v roce 2005 Cenu Dr. Jíry za dlouholetou činnost pro fotbal; Jan Boštík čp. 51 (zemřel v roce 2006), nezapomenutelný fanda, trenér a vedoucí mládeže; František Mokrejš čp. 24, dlouholetý fotbalista, funkcionář (organizační pracovník) a od r.1990 do 2010 starosta obce; Ladislav Chadima čp. 136 a Miroslav Chadima čp. 3 - duše většiny akcí během mnoha posledních let; Karel Žďára, Desná - dlouholetý trenér žáků a dorostu. O cvičení žen se dlouhé roky starala Alena Chadimová čp. 3.
Tímto jsme zmínili několik údajů, dat a jmen, o kterých si myslíme, že byly nejdůležitější v historii hornoújezdského fotbalu. Jistě jsme na něco a někoho zapomněli, tak nám to, prosím, promiňte.
A jak by měla vypadat budoucnost? Hřiště zajištěné proti vodě, která nám dělá v posledních letech veliké problémy. Dále chybí víceúčelové hřiště s umělým povrchem. Ale hlavně plné hřiště dětí i dospělých, kteří chtějí sportovat a starat se o vše ostatní kolem, což stojí spoustu času a peněz, které se hrozně těžko shání a nikdy se dárcům nevrátí.
Sepsali: Marie Pohorská, Vlastimil Čermák, Stanislav Novák, Zdeněk Beneš. Aktualizoval v r. 2018: František Mokrejš.
Aktuální dění v TJ můžete sledovat na www.tjhorniujezd.cz