Vítá vás obec
Horní Újezd
Ukázat na mapě

Kontakty

Obec Horní Újezd

(okres Svitavy, Pardubický kraj)

Mgr. Marie Horváthová Janoušková

(starostka)

+420 461 631 166
+420 602 487 200

starosta@horniujezd.cz
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Kultura v obci

Kultura v obci.

Kulturní komise působí pod hlavičkou obce od roku 1998. Mezi její činnosti mimo jiné patří doručování gratulací místním občanům při životních výročích ve věku 50 a 60 let. Osobní návštěvu s dárkovým balíčkem a kytičkou zajišťují členové komise od 65 let věku jubilantů, vždy po pěti letech. Občané, kteří již měli 85 let jsou pak navštěvováni každoročně. Mezi první akce, které kulturní komise uskutečnila, lze zařadit "Hornoújezdské srandahry". Tyto hry se uskutečnily v letech 2000 - 2004, jednalo se o sportovní zápolení v různých legračních disciplínách mezi jednotlivými částmi obce. Komise také uspořádala několik dětských karnevalů a dětských dnů v přírodním areálu u kulturního domu, než se tohoto úkolu ujaly jiné zájmové organizace, které v obci působí.

Jako nová tradice bylo v naší obci založeno pořádání obecního plesu s tombolou a doprovodným programem. Věcné ceny do tomboly věnují nejen živnostníci a firmy, ale také některé domácnosti. Za jejich dosavadní přízeň jim velmi děkujeme. Ples se těší přiměřené návštěvnosti, takže výtěžek může být použit na jiné kulturní akce. Mezi tyto patří například návštěva Východočeského divadla v Pardubicích. Zde jsme v minulosti shlédli představení pod názvem "Užasná svatba", "Sugar", "Do naha" a "My Fair Lady". Nebo se divadelní představení uskutečnilo tady v sále a to hru uvedli ochotníci z Němčic, Makova nebo z Ústí nad Orlicí.

V předvánoční době jsme také navštívili zámek v Nechanicích a Babiččino údolí. V rámci oslav dětského dne byl uspořádán zájezd pro rodiče s dětmi na výletní loď Arnošt z Pardubic a Kunětickou horu. Na Mikuláše se uskutečnil zájezd do Divadla Spejbla a Hurvínka spojený s vánoční návštěvou Staromětského náměstí. Tato akce byla zcela vyjímečná, protože Mikulášská besídka se pravidelně uskutečňuje v kulturním domě, kde je zajištěno pro děti představení a nadílka od Mikuláše, pochopitelně nechybí anděl a čerti. Před lety se také uskutečnila autobusová výprava na Floru Olomouc. Nezapomínáme ani na naše starší spoluobčany a proto se uskutečnily koncerty dechové hudby "Řetůvanka".

V adventním čase se v kulturním domě koná vždy po dvou letech vánoční prodejní výstava, která je hojně navštěvována. Lidé si zde mohou nakoupit vánoční ozdoby, adventní výzdobu, svíčky, perníčky, medovinu a  různý sortiment, který souvisí s Vánocemi. Na podzim roku 2011 se v kulturním domě poprvé uskutečnila také podzimní výstava. Při této akci si návštěvníci mohli prohlédnout vystavené zahrádkářské výpěstky a dále si zakoupit podzimní vazbu, výrobky z ovčí vlny, keramiku, proutěné zboží, koření, sýry apod. Pro malé děti byla připravena výtvarná dílna.

V letošním roce se kulturní komise chystá uspořádat opět vánoční výstavu a poté oslavu Mikuláše nejen pro děti, ale i dospělé.

O kulturní vyžití obyvatelstva nepečuje jenom komise, ale také již zmíněné zájmové organizace a to pořádáním tanečních zábav, divadelních představení v sále kulturního domu nebo v přírodním areálu na Podlubníčku.

Tombola na obecním plese 2012.

Tombola na obecním plese 2012.

Děti, které se zúčastnily zájezdu do Divadla Spejbla a Hurvínka v Praze na představení "Hurvínkův Mikuláš".

Děti, které se zúčastnily zájezdu do Divadla Spejbla a Hurvínka v Praze na představení "Hurvínkův Mikuláš".

Podzimní výstava 2011.

Podzimní výstava 2011.

Podzimní výstava 2011.

Podzimní výstava 2011

Podzimní výstava 2011.

Vánoční výstava 2010.

Vánoční výstava

Vánoční výstava