Vítá vás obec
Horní Újezd
Ukázat na mapě

Kontakty

Obec Horní Újezd

(okres Svitavy, Pardubický kraj)

Mgr. Marie Horváthová Janoušková

(starostka)

+420 461 631 166
+420 602 487 200

starosta@horniujezd.cz
Drobečková navigace

Úvod > Okolí > Přírodní zajímavosti

Přírodní zajímavosti

Jeskyně u Horního Újezda

Netopýr brvitýJe významným zimovištěm vrápence malého (Rhinolophus hipposideros), který se zde vyskytuje v počtu pres 300 jedinců a dále jsou zde druhy netopýr velký (Myotis myotis) a netopýr brvitý (Myotis emarginatus). Jeskyně je tvořena systémem puklin v druhohorních usazeninách. Leží v blízkostí obce Horní Újezd u Litomyšle. Povrchový vstup je zakryt betonovou deskou. Vrápenci používají k vletu další vchod, vzdálený od tohoto místa, čímž dokládají rozlehlost tohoto systému puklin. Ohrožení lokality je opět v návštěvnosti neukázněných lidí, kteří ohrožuji nejen zimující vrápence, ale i sami sebe.

Veské lípy

Veské lípyAsi v roce 1645 - 48, došlo v prostoru mezi osadou Víska a Krásnoves k bitvě mezi rakouským císařským vojskem a švédským vojenským oddílem.
Dle lidového podání předků zaznamenaného zdejším soukromým kronikářem Śtěpánem Zerzánem čp. 114 na Vísce, měl být v místě bojiště i hromadný hrob s několika padlými vojáky a v tom místě zasazena lípa, která dodnes tam stojí. Byl tam posazen i dřevěný kříž. Stalo se tak na rozcestí cesty od Vísky ke Krásnovsi a k Lubné.
V roce 1870 za starosty Jana Kerharta z Vísky č.p. 106 byly zasazeny čtyři další lípy a postaven nový dřevěný kříž.
Veské lípyV roce 1901 za starosty Jan Rožka rovněž z Vísky čp. 100 byl nahrazen dřevěný kříž pískovcovým a zároveň ysvěcen.
V roce 1975 byla jedna z těch mladších líp, stojící na samém okraji malého lomu větrem vyvrácena, ale zase v roce 1980 doplněna zasazením dvou lípek Václavem Kutou z Vísky č.p. 97. V rámci svépomoci občanů se kříž dle potřeby udržuje v dobrém stavu, provedly se i potřebné navážky hlíny a keřová výsadba kolem.
V roce 2004 byly Veské lípy z rozhodnutí Městského úřdu v Litomyšli vyhlášeny jako PAMÁTNÝ STROM